Łódzkie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych
Piękno i muzykalność śpiewających i dekoracyjnych ptaków ujmuje nawet ludzi najbardziej obojętnych. Dlatego to hodowlą kanarków i coraz bardziej popularnych ptaków egzotycznych Zaoceanii, które kilka lat temu oglądać i podziwiać można było tylko w większych ogrodach zoologicznych, zajmuje się coraz więcej osób.
Człowiek XX wieku, wieku sputników i komputerów, pracuje niekiedy bardzo ciężko w kopalniach i hutach, nie zatracił odwiecznej tesknoty za przyrodą i podglądaniem jej tajników. Jednakże mieszkając w wielkich i rozległych aglomeracjach miejskich, nie pozwala to mu na choćby jednorazowe w tygodniu przebywania na łonie natury,w której mógłby znależć odpoczynek duchowy i zapomnienie od nudnych i nieciekawych spraw życia codziennego. Telewizja, kino i teatr nie zawsze zapewniają miłośnikom przyrody odpowiednią i przystosowaną do ich psychiki rozrywkę. Człowiek taki tęskni za własnym kącikiem przyrody we własnym mieszkaniu, który chce mieć na własność, wyłącznie dla siebie. Nie chce żadnej ingerencji, tam on jest panem i rządcą. On sam wie czego chce i do czego zmierza. Niekiedy to jest akwarium, hodowla chomików lub ptaki. Każdy zaoszczędzony grosz wkłada w te właśnie jego hobby, obcy staje mu się kieliszek alkocholu. Zaczyna czytać książki, szuka w literaturze, pyta kolegów po fachu, kombinuje, krzyżuje. Aż się wierzyć nie chcę co za wiadomości z zoologii, ornitologii i botaniki ci ludzie mają. Nie trzeba się więc wtedy dziwić, że prości ludzie, bez wyższego wykształcenia wyhodowali takie gatunki drzew owocowych,bydła,ptaków,ryb itp. , których nie udało się wyhodować w najlepszych instytutach. W czym więc tkwi ta tajemnica - właśnie w pasji, którą może mieć tylko hobbysta. Kiedy człowiek znalazł swoja pasję życiową, swoje hobby, pryska nuda, powraca radość życia. Widzimy to u weteranów hobbystów, mając już niekiedy 80 lat snują plany, wybiegające o kilka lat w przód - czyż więc o takim człowieku można powiedzieć, że jest znużony życiem ? . Oby takich ludzi radosnych, pełnych energi było jak najwięcej. Na terenie miasta Łodzi istnieje kilkudziesięciu hobbystów, który zrzesza przeszło 60 członków różnych zawodów i różnego wieku.
Głównym celem Stowarzyszenia pozostaje jednak hodowla kanarków śpiewająych, kolorowych i różnego rodzaju ptaków egzotycznych Afryki i Ameryki Południowej, które swoim pięknem i barwnym upierzeniem urzekają coraz więcej miłośników przyrody.
Czy każdy członek naszego Stowarzyszenia musi prowadzić hodowlę rozrodczą, to jest tylko jego wola, członkiem naszego ŁSHKiPO może być każdy miłośnik przyrody niezależnie od iliśi hodowanych ptaków, gatunków i rozmiaru hodowli. Oczywiście większość członków hoduje ptaki czynnie, to znaczy prowadzi hodowlę rozrodczą.
Czy warto zostać członkiem LSHKiPO , na pewno tak, a to z następujących względów: składki członkowskie są raczej niskie, istnieje możliwość nabycia dobrego materiału hodowlanego, na zebraniach można dowiedziec sie ciekawych wiadomości o życiu i hodowli ptaków.
Hodowla kanarków ma to do siebie, że trwa właściwie przez cały rok. Już w styczniu i lutym zaczyna sie okres lęgowy, który trwa do maja,czerwca. Następnie przychodzi okres szkolenia młodych(śpiewaków) samczyków, bo tylko takie mogą brać udział w wystawie i w konkursie śpiewania, które odbywają się w miesiącach: listopad, grudzień. Jak z powyższego widać, hodowca kanarków ma zajęcie ze swoimi ulubieńcami przez cały rok. Jeśli chodzi o koszty hodowli to nawet gdy się nie hoduje kanarków rozpłodowych to ptaszki przez swój piękny i melodyjny śpiew, odpłacą z nawiązką. Kanarek jest ptakiem mało wymagającym co do przestrzeni życiowej, a w hodowli ma to do siebie, że w okresie kilku lat można przez odpowiedni dobór partnerów, wyhodować swój własny szczep ptasi o pewnych,tylko jemu przynależnych cechach, co daje na pewno ogromną satysfakcje.
Ostatnio jednak mieszkania miłośników ptasiego raju szturmują ptaki egzotyczne,które swoim urozmaiconym i bardzo podobnym niekiedy do naszego rodzimego ptactwa leśnego, śpiewem zdobywają oraz więcej wielbicieli, tym bardziej, że hodowla niektórych z tych gat€nków jest prostsza od hodowli kanarków. I tak samo jak kiedyś z dzikiego kanarka żyjącego na Wyspach Kanaryjskich, o barwie zielonej, wyhodowano kanarki żółte, białe, a obecnie czerwone, a nawet czarne. Wychodowano również różne odmiany barw u ptaków egzotycznych.
Tendencje rozszerzenia hodowli ptaków egzotycznych - a zwłaszcza ze względu na ich bajecznie piękne upierzenie - widoczne są we wszystkich krajach Europy. Międzynarodowe wystawy kanarków i ptaków egzotycznych, które są organizowane, ukazują również wzrost kontaktów między hodowcami różnych krajów, a co za tym idzie,szeroką wymianę materiału hodowlanego i wymiane doświadczeń, co jest objawem bardzo pozytywnym.
Również Łódzkie Stowarzyszenie organizuje każdego roku wystawę w Łodzi, na której zobaczyć można ciekawe gatunki ptaków hodowane u nas w kraju. Hodowcy ŁSHKiPO mają na tym polu również niemałe osiągnięcia.
ŁSHKiPO jak co roku w miesiącu listopadzie organizuje wystawę "MISTRZOSTWA ZIEMI ŁÓDZKIEJ"
Łódzkie Stowarzyszenie
Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych
90-257 Łódz; ul. Traugutta 18, Ł.D.K.
adres do korespondencji:
ŁSHKiPO
Copyright © 2011-2024, ŁSHKiPO
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie zamieszczonych
na tej stronie tekstów oraz zdjęć bez zgody autorów
jest zabronione.